Živimo u digitalnom dobu, koje svakako ima svoje mane, ali pre svega ima svoje prednosti. Jedna od prednosti digitalizovanih vremena jeste mnogo veća dostupnost obrazovanja i samoobrazovanja preko onlajn kanala. Oflajn edukacija je odlična, ali nije svakom dostupna (a i skuplja je), jer se najčešće održava u većim gradovima ili, čak, u drugim državama.
Brzi razvoj digitalnih tehnologija je potpuno promenio naše živote. Menjanju se načini i kanali komunikacije, tehnologije rada, uvode se novi poslovi. Nova radna mesta traže nova znanja i veštine, koje se uglavnom vezuju za digitalnu tehnologije i digitalnu pismenost. Da bismo bili konkurentni na tržištu rada, ali i poslovnom, medijskom i drugim tržištima, moramo se svakodnevnom edukovati i usavršavati.
Pošto ujedno živimo u vreme kada ne može svako sebi da priušti dodatan trošak za dodatno obrazovanje, – iako ono nikad nije trošak, već investicija, – onlajn kursevi i e-edukacije su rešenje upravo za osobe, koje nemaju dovoljno sredstava za dodatno ulaganje u neformalno obrazovanje, ili žive u malim sredinama bez edukativnih centara. Ali pohađanje onlajn kurseva nije odlično samo za njih. Ono je dobro za sve, koji teže da se stalno usavršavaju i da se razvijaju.
Samoobrazovanje uz onlajn kurseve ili jednostavno: e-obrazovanje

Mnogi će se odmah složiti sa konstatacijom da je samoobrazovanje imperativ novog doba, a u prilog tome ide i razvoj onlajn edukacije, koja se poslednjih decenija tako intenzivno da je i izbor postao nekada previše komplikovan. Postoje mnoge platforme koje nude veliki izbor najrazličitijih onlajn kurseva – od poslovnih, medijiskih, jezičkih, do umetničkih, pa čak i kreativno-zanatlijskih.
Onlajn kursevi, koji su dostupni već duže vreme, predstavljaju model za onlajn isporuku sadržaja i učenja na mreži za bilo koga, ko želi da pohađa kurs, bez ograničenja na prisustvo. Pored tradicionalnih materijala za kurs, kao što su pisani materijali, prezentacije, video zapisi, zadaci, onlajn kursevi uglavnom sadrže i zadatke, konsultacije sa lektorima i certifikate za studente, koji uspešno završe e-kurs.
Elektonsko obrazovanje ili e-obrazovanje jeste svaki obrazovnim (studijskim) programom koji koristi info-komunikacione tehnologije (IKT) u cilju realizacije nastave/učenja. U poslednje vreme pod elektronskim obrazovanjem smatra se širok spektar obrazovnih aktivnosti pri čemu se manje razmatra pitanje infrastrukture a mnogo više načina komunikacije, saradnje, interaktivnosti, kvaliteta nastavnih sadržaja, usluga, prakse i sl. E-edukacija ili onlajn učenje je upotreba interneta na praktičan i produktivan način, korišćenjem brojnih resursa iz kojih crpimo znanje i informacije.
Ono što je bitno napomenuti jeste da ne treba mešati platforme sa onlajn kursevima sa online školovanjem. Platforme sa onlajn kursevima treba koristiti kao opunu formalnom obrazovanju ili pomoćnu alatku za usavršavanje i sticanje novih veština, ili odskočnu dasku za formalno obrazovanj. Svakako, ne treba izjednačavati onlajn kurseve sa online školovanjem, koje nude mnogi univerziteti, pa čak i srednje škole.
Deset razloga zašto treba pohađati onlajn kurseve
→ UČENJE NA ZAHTEV ili sami birate vreme i tempo pohađanja kursa, jer je platforma uvek dostupna. Vi birate vreme i dinamiku kojom prelazite lekcije. Jednostavno rečeno: samostalno određujete dinamiku pohađanja kursa, ali ipak postoje vremenska ograničenja, ukoliko predavanja u okviru konkretnog kursa izlaze jednom nedeljno a pre slušanja narednog predavanja morate da uradite domaći zadatak.
→ PRISTUP KURSU SA BILO KOG MESTA, naravno, uz internet konekciju, što znači da sami birate i mesto, sa kog pratite kurs.
→ INTERAKTIVNOST je posebno zastupljena, jer onlajn kursevi su uglavnom koncipirani da nude rešavanje zadataka, testova i vežbi, zanimljive igrice i konsultacije sa lektorom.
→ PRISTUP DODATNIH MATERIJALIMA u vidu pisanog sadržaja, formulara, primera (templejta), video ili audio snimaka koji pružaju više informacija.
→ SERTIFIKACIJA ZNANJA: Online kursevi omogućavaju i ocenu kompletne uspešnosti pohađanja kursa. Po završetku kursa polažete online završni test i time stičete pravo na dobijanje adekvatnog sertifikata u skladu sa znanjem koje se stekli ili usavršili. Ovaj sertifikat, svakako, prilažete u radnu i profesionalnu biografiju i uz prijavu za posao.
→ SMANJENJE TROŠKOVA, ODNOSNO UŠTEDA FINANSIJSKIH SREDSTAVA, pre svega, pri putnim troškovima, jer ih jednostavno nemate, ali i pri plaćanju upisa na onlajn kurs, koji je najčešće jeftiniji od oflajn kurseva. Čak postoje platforme, koje nude besplatne mini kurseve.
→ USAVRŠAVANJE TEHNIČKIH VEŠTINA: Čak i najosnovniji onlajnkurs zahteva razvoj novih kompjuterskih veština, jer učenici uče da upravljaju različitim sistemima za upravljanje učenjem (LMS) i programima. Stečene veštine studenti automatski prenose ili primenjuju u mnogim profesijama, uključujući kreiranje i deljenje dokumenata, uključivanje audio / video materijala u zadatke itd.
→ VIŠE SAMOPOUZDANJA: Studenti se na onlajn kursevima imaju više samopouzdanja, jer za razliku od klasičnog učenja sa lektorom ili instruktorom, gde često postoji strah od greške, u e-obrazovanju se studenti brže privikavaju, imaju manje briga ako pogreše, slobodno istražuju i isprobavaju sva moguća rešenja koja im se čine dobrima.
→ VELIKI IZBOR ONLAJN KURSEVA na internetu, posebno na engleskom. Najpoznatije platforme su, svakako, Udemy i Coursera, ali u poslednje vreme na internetu nalazimo i platforme za e-obrazovanje na srpskom jeziku.
→ ZELENI PRINCIP ONLAJN KURSEVA: Onlajn učenje je svakako efikasnija opcija za studente, a uz to i čuva životnu sredinu. Prema istraživanju Otvorenog univerziteta u Britaniji, onlajn kursevi troše u proseku 90% manje energije i proizvode 85% manje CO² emisije po studnetu, nego što je to uobičajeno za kurseve. Promovisanje i uključivanje u ovu vrstu učenja može pomoći i pojedincima i korporacijama da učine svoj dio za okoliš i da se drže svojih ličnih ekoloških ciljeva.
Izazovi i kritike

- Digitalna pismenost je neophodna.
- Platforme koji nude besplatnu edukaciju su uglavnom na engleskom jeziku. Ali poslednjih godina su se u Srbiji pojavili i onlajn kursevi, odnosno platforme sa ponudom onlajn kurseva na srpskom, odnosno na slovačkom.
Onlajn kursevi VDV Media
VDV Media ili preduzetnička radnja Agencija za konsalting i menadžment u medijima VDV MEDIA osnovana je 2018. godine u Magliću. Misija VDv media je pružanje podrške u razvoju i inovaciji pristupa u medijima i komunikacijama kroz konsultantske usluge, mentorstvo i edukacije. U našem fokusu je unapređenje medija i informisanja, uz poseban naglasak na manjinske medije i kreiranje onlajn kurseva iz oblasti medija i komunikacija. U ponudi, za sada, imamo mini onlajn kurs na slovačkom “Kako kreirati i predstaviti inovativni onlajn sadržaj”.
Ovaj mini-kurs, na kojem ćete savladati ili ćete se podsetiti osnovnih pravila onlajn pisanja, je dobar osnovni vodič za kreiranje onlajn sadržaja sa praktičnim primerima i predlozima za uvođenje inovacija u sadržaj, koji će vaš onlajn sadržaj učiniti drugačijim od drugih sličnih veb stranica. Sastoji se od šest lekcija uz završni test, koji je viza za dobijanje sertifikata i potvrde o uspešnom pohađanju mini-kursa.