Ne samo budućnost, već i sadašnjost medija i novinarstva je u online prostoru, tako da nije na odmet da se podsetimo pravila ili osnova online novinarstva i blogerstva. Pravila online pisanja, odnosno saveti za kvalitetan web novinarski i blog sadržaj (koje ponekad treba i prekršiti) postoje i ona su jako slična kao i u pisanju za štampu.
Ujedno su i potpuno drugačija. Trik je u tome da znamo koja pravila iz starog formata treba primeniti na webu a koja ne. Ovo je mojih deset vanvremenskih pravila online pisanja, odnosno saveti za kvalitetan web novinarski i blog sadržaj (koje ponekad treba i prekršiti).
Neka bude kratko
Pišemo kratko i jasno. I rečenice, i pasuse. Opšte prihvaćeno pravilo kaže da jedan pasus, koji ima od dve do tri rečenice, jednako je jedna glavna ideja ili tema. Tekst, odnosno post i ne mora da bude kratak, ukoliko ne pišete za news portal, jer storytelling je sexy. Ukoliko ipak pišete za informativni portal, neka bude kratko.
Aktiv umesto pasiva
U rečenicama koristimo aktiv umesto pasiva. Pišemo kako pričamo, jer nismo naučnici. Naprimer:
Napisala sam novi post na blogu.
Novi post na blogu je napisan.
Odredi ključne reči
Određujemo izmedu 3 i 5 ključnih reci, jer su ključne reči, ili tagovi važni za vidljivost na Googlu, odnosno za SEO optimizaciju.
Naglasi ključne reči
Ključne reči ili ključne fraze naglašavamo boldovanjem. Boldovanje je dobro zbog posetioca koji žele da pročitaju tekst, zato što oni najpre “skeniraju” sadržaj. Boldovanjem ključnih reči pomažemo posetiocu sajta ili posta da se odluči da li će mu posvetiti svoju pažnju i dragoceno vreme. Ne treba ni preterivati sa naglašavanjem reči, jer onda se ništa neće isticati.
Kreiraj privlačne naslove
Pri pripremi teksta kreiramo privlačne naslove i podnaslove koji mame na klik, ali nisu “clickbate”. Oni treba da sadrže ključne reči zbog SEO optimizacije.
Obrnuta piramida
Ni u štampi, a kamoli na internetu ne pišemo sistemom “blablabla” kao u romanima, u kojima na kraju dolazimo do poente, već koristimo princip “odmah poenta”. To se zove princip obrnute piramide, odnosno najvažnije činjenice navodimo odmah na početku posta. To u prevodu znači da na početku teksta igramo sa otvorenim kratama i čitaocima/posetiocima pružamo najvažniju ili najzanmljiviju informaciju iz teksta.
Prvi pasus (lid) je zakon
Prvi pasus ili lid (lead) je zakon, jer on treba da pruži najrelevantinije informacije za čitaoca. Na pisanje lida se dodatno treba koncentrisati, jer on je vizit karta našeg teksta. Hook lead, ili udica lid je kreativniji način hvatanja pažnje posetioca, ali i news lead, odnosno informativni lid je legitiman. Sve zavisi od stila pisanja.
Obrati pažnju na formatiranje
Formatiranje je jako važno u onlajn tekstu. Nabrajanje i spiskove pišemo baš tako: kao nabrajanje i spisak za kupovinu – uz redne brojeve i sl. To je drugi način da naglasimo važne informacije i “razbijemo” monotonost pasusa, ako je tekst duži.
Linkovanje
Linkovanje ili “hyperlinks” je jako važno, posebno linkovanje internih likova (stranica – pages ili tekstova – posts). Sa linkovanjem tuđih objava se “igramo” razumno i pažljivo. Ne želimo valjda da naše čitaoce odvedemo odmah na druge portale?
Vizuelizacija informacija
Eksperimentišemo sa vizuelizacijom informacija uz pomoć fotografija, videa, infografike, onlajn storiteling alata,
kao što su mape (maps) i vremenske ose (timeline).
#BONUS PRAVILO 1 Vertikalni storiteling ili scrollytelling je IN, jer svi volimo da skrolujemo.
#BONUS PRAVILO 2 Često slušamo i čitamo o SEO optimizaciji. I ona je stvarno važna. Ali nemojte zaboraviti da pišete za ljude, tako da SEO opsesija u web novinarstvu i blogerstvu ipak ne pali.
“Journalism will kill you, but it will keep you alive while you are at it.” (Horace Greeley)
Hajde da se družimo i na društvenim mrežama. Nađite me na Facebooku i Instagramu.
Super su vam saveti, ja cesto pisem online i usled toga stalno citam neke nove savete i trendove jer se to zaista jako brzo menja. Ljudi cesto vole i pasiv i aktiv i privlace ih drugaciji sadrzaji…sto naravno zavisi i od teme. Hvala.
Zato i uvek kažem: pravila postoje da bi se ponekad prekršila. 🙂
I uvek cenim i podržavam individualnost, ličnu inicijativu i pristup, jer kada kopiramo, nismo svoji i to se odmah vidi.
Gde se može videti Vaš online sadržaj?
Saveti veoma dobri samo ih treba upotrebiti.
Upravo (i malo prekršiti ponekad.) Da li imate svoj sajt/blog?
Hvala za ove savete. Primenjujem ih u pisanju, ali uvek ima nešto novo da se nauči.
A uvek je super i eksperimentisati. 🙂