Instagram je najbrže rastuća društvena mreža sa preko 1 biliona* aktivnih korisnika od kojih se 60 posto na dnevnom nivou uloguje na platformu. Upravo zato, uz nezaobilazni Facebook, postao je društvena mreža koju mediji treba da koriste bez obzira na format, teritorijalnu pokrivenost i oblast koju prate.
Ova društvena mreža prisutna je već skoro deceniju i svakodnevno beleži porast korisnika, objava, lajkova. I pored toga što je sa 4,2 milijarde lajkova dnevno Instagram je “najsrećnija” društvena mreža, medji u Srbiji još uvek nisu iskoristili potencijal ove mreže. Zašto?
Prvi i najvažniji razlog zašto mediji (u Srbiji) nisu još uvek iskoristili potencijal Instagrama jeste taj što ova mreža nema aktivne linkove a bez njih nema protoka saobraćaja na web portale medija.
Naime, Instagram dozvoljava aktivne linkove samo u opisu profila korisnika, u plaćenim oglasima i u storijima u određenim uslovima (kada imate više od 10 hiljada pratioca) korišćenjem Swipe up opcije. To znači da linkovi “ne rade” u opisu fotografija i videa, niti u komentarima. U tom kontekstu ova platforma nije baš darežljiva što se tiče povećanja saobraćaja na sajtovima. Upravo zato mediji čija primerna potreba jeste dovođenje posetioca na njihov originalni portal nisu uvek oduševljeni Instagramom.
Drugi razlog zašto mediji (u Srbiji) nisu još uvek iskoristili potencijal Instagrama jeste taj što na ovoj platformi monetizovati plaćene reklame je nemoguća misija.
Na Instagramu korisnici ne mogu da ubacuju reklame pre nego što se njihov sadržaj gleda, kao što je to slučaj sa Facebookom i Youtube-om. Korisnici koji zarađuju od sadržaja na Instagramu su oni koji koriste partnerstva sa brendovima. U većini slučajeva zarada dolazi od ugovorene promocije određenih brendova ili proizvoda koju sprovode uglavnom influenseri. Međutim, ugovoranje promocije se radi izvan Instagrama i dogovor je između brenda i korisnika, te se monetizacija sadržaja vrši bez učešća Instagrama, a svaki zarađeni novac odvojen je od platforme.
Pa, dobro. Ako je tako, zašto bi mediji trebalo da imaju motivaciju da budu prisutni na ovoj društvenoj mreži? U nastavku teksta slede odgovori.
Zašto i kako bi mediji trebalo da korisite Instagram?
- da bi došli do nove publike
Prisutnost na Instagramu kao cilj je relevantan i potreban skoro za sve medije, bez obzira na format, jer činjenica je da upravo 60 posto najaktivnijih odraslih korisnika ove mreže ima između 18 i 29 godina. Ova starosna grupa i najmanje prati tradicionalne medije i upravo ona predstavlja nove, potencijalne čitaoce, slušaoce i gledaoce medija “stare škole”.
- da bi podigli svest o medijskom brendu
Mediji koji su aktivni na Instagramu lako mogu (za)držati svoj brend ispred očiju pratioca, jer u digitalnom vrmenu svako je aktuelna poslovica “daleko od očiju, daleko od srca”. Od odraslih koji koriste Internet oko 30 procenata koristi Instagram a skoro jedna trećina korisnika ove platforme barem jednom dnevno se na nju uloguje. Ovo pruža dosta mogućnosti da mediji stvore svest o svom brendu.
- da bi raširili medijski brend i ponudu
Većina medija je izgradila svoj brend pre pojave i/ili korišćenja Instagrama. Ova platforma pruža dodatnu mogućnost da mediji prikažu drugačiji aspekt njihovog brenda. Zbog jedinstvenog mogućnosti deljenja sadržaja na Instagramu, tradicionalni pristup sadržaju možda neće funkcionisati. Vredi pokušati proširiti vrstu sadržaja koji pripremaju i objavljuju mediji. Ovo otvara nova vrata medijima kako da se približe svojoj (novoj) publici i to kroz objavljivanje citata i kratkih vesti u formi fotografija i videa uz opise i aktivno prisustvo na mreži putem storija. Na taj način se može privući više svesti o brendu, nova publiku, proširi ponuda medijskog brenda i još mnogo toga, kako to radi naprimer dnevni list Danas. S druge strane, treba iskoristi jedinu mogućnost aktivnog linka u opisu profila i na to mesto staviti link ka delu sajta koji promoviše pretplatu, članstvo ili neku drugu ponudu medijskog brenda koja služi za monetizaciju.
Kada se prepoznaju prednosti korišćenja Instagrama i prevaziđu početni nedostaci, korišćenje ove društvene platforme može da postane efikasan način za vizuelni prikaz medija.
Saveti za medije za uspešno korišćenje Instagrama
- vernost svom medijskom brendu
Iako Instagram pruža priliku da se isprobaju neki novi aspekti ili medijski sadržaji, ipak je važno ostati verni svom brendu i ne izmišljati novi. Kao inspiracija može da posluži vodeći medijski brend na Instagramu National Geographic koji replicira svoj brend kroz postove, zadržavajući edukativni ton. Ali to uopšte nije otežavajuća okolnost, jer imaju više od 116 miliona pratioca i nahiljade lajkova na svakoj objavi.
- ponuda fantastičnog sadržaja
Ovo zvuči kao očigledan savet, jer niko ne želi da proizvodi grozan sadržaj. Ipak podsećamo da treba zadržati fokus na kreiranju kvalittenog sadržaja koji donosi nove pratioce i zadržava postojeću angažovanu publiku. Takođe treba upamtiti da je Instagram platforma fotografija i ovakva vizuelizacija sadržaja je primarna.
- najavljivanje budućeg sadržaja na portalu (zadirkivanje pažnje pratilaca)
Držite ili zadirkujte pažnju pratilaca: u toku pripreme sadržaja za portal, objavite fotografije iz reportaže na Instagramu sa kratkim opisom uz obaveznu preporuku da prate portal na kojem će uskoro biti objavljena duža i dublja priča o konkretnoj temi. Ovaj pristup može da izazove radoznalost kod pratioca i probudi želju za praćenje portala, što je na Instagramu često nemoguća misija.
- objave sadržaja koji nije uvršten u “tradicionalna” izdanja medija
Instagram je odlično mesto za objavu fotografija ili video materijala koji niste objavili na web portalu. Posebno ukoliko je taj sadržaj kvalitetan i privlačan.
Instagram je drugačiji za svakog korisnika. Dok ga jedna redakcija koristi za prikazivanje nekomercijalnih tema, druga uspešno prikazuje svoju radnu atmosferu. Svaki medij mora sam da sagleda šta “radi” za njegovu redakciju i onda da taj pristup svakodnevno usavršava.
*O Instagram statistici više na ovom linku.
Journalism will kill you, but it will keep you alive while you are at it.” (Horace Greeley)
Hajde da se družimo i na društvenim mrežama. Nađite me na Facebooku i Instagramu.