Podkast Krenule smo u trećem izdanju donosi temu poslovanje mikro, malih i srednjih preduzeća, odnosno malih biznisa i preduzetnika u vreme koronakrize i vanrednog stanja u Srbiji. Aleksandra i Vladimira pričaju i o tome kako su se one snašle u ovoj situaciji.
Međunarodna organizacija rada procenila da bi kriza izazvana pandemijom korona virusa mogla da dovede do otpuštanja 25 miliona zaposlenih, a da u zavisnosti koliko bude trajalo ovo stanje da ova kriza potencijalno može biti teža od one iz 2008.godine. Svakako ono što znamo da su mirko, mala i srednja preduzeća većim delom ugrožena, a pogotovo ako pričamo o uslužnim delatnostima: naročito u hotelijerstvu, frizerskim i kozmetičkim salonima, takođe i ugostiteljski objekti.
U Srbiji je od 15. marta na snazi vanredno stanje, mnogi ugostiteljski i zanatski objekti su bili zatvoreni – sada su već na snazi “relaksovane” mere, ali posledice u poslovanju i prihodovanju su već primetne kod mnohi privatnika. Mnogi su već svoje radnje privremeno zatvorili, mnogima preduzeća jedva dišu.
Set ekonomskih mera u Srbiji za ublažavanje posledica koronakrize
Set mera za spas privrede i radnih mesta, koji su 31. marta predstavili ministar finansija i predsednik Privredne komore Srbije je raznovrstan.
Set osnovnih mera sadrži:
- odlaganje plaćanja poreza i doprinosa,
- obezbeđivanje tri minimalne zarade za zaposlene,
- jeftinije kredite privredi i
- po 100 evra svakom punoletnom građaninu Srbije.
Podkast Krenule smo možete poslušati na Mixcloud-u ili YouTube-u.
“Nisam stručnjakinja za ekonomiju, ali ono što znam, vidim u svojoj neposrednoj okolina, a na kraju krajeva i na svojoj firmi, odlaganje plaćanja poreza i doprinosa nije nikakva pomoć, već produžavanje agonije, posebno malim preduzetnicima i malim biznisima. Jer ih svakako ih naplata čeka u narednom periodu, a svi smo sigurno svesni da ne samo da ekonomija sada trpi, već da će za par meseci to biti mnogo izraženije, jer će i kupovna moć građana biti slabija. Tako da ne bih rekla da je odlaganje plaćanja poreza i doprinosa od velike pomoći malim preduzetnicima”, kaže Vladimira u ovom izdanju podkasta.

Aleksandra je, između ostalog, podsetila na potrebu po solidarnosti i podršci na relaciji kupac – prodavac, odnosno preduzetnik- preduzetnik.
Ipak, nije sve tako crno. Mnogi preduzetnici su uspeli da se snađu i prilaode svoje poslovanje. Kao primer dobre prakse može da posluži slučaj Mariane Valtner iz Maglića, žene koja radi u cvećari, a ujedno tri puta nedeljno drži pilates treninge u Bačkom Petrovcu. I šta se desilo? Desio se covid19 i vanredno stranje, a ona se vrlo brzo snašla i odlično odreagovala, o čemu priča upravo u našem podkastu.
Prethodna izdanja možete naći ovde.
Journalism will kill you, but it will keep you alive while you are at it.” (Horace Greeley)
Hajde da se družimo i na društvenim mrežama. Nađite me na Facebooku, Pinterestu i Instagramu.
