“Ja se informišem na društvenim mrežama!” Da li i vi najčešće dobijate ovakav odgovor na pitanje gde se informišete, posebno ako pitate mlađe osobe? Dobrodošli u klub! Upravo zbog ovog odgovora, načina na koji savremeni čovek konzumira informacije i vesti i načina na koji se ponaša na internetu, važno je da same redakcije proaktivno promovišu svoje kvalitetno novinarstvo.
Ako samo pogledamo istraživanje Krovne organizacije mladih u Srbiji (KOMS), koje je realizovano 2018. godine, dobićemo odgovor zašto je ipak važno da redakcije i novinari budu prisutni na društvenim mrežama: mladi preko mobilnog telefona najčešće dolaze do informacija, a nalaze ih najviše na portalima i društvenim mrežama.
U vreme infodemije, medijske epidemije neistina, dezinformacija i lažnih vesti, ali i nedostatku medijskih sloboda i često kvalitetnog sadržaja na društvenim mrežama, potrebno je da redakcije, novinari i medijski radnici ulože veći napor u promovisanje kvalitetnog novinarstva.
Da, ne samo redakcije, već i sami novinari, fotoreporteri i sl. bi trebalo da iskoriste novinarski uticaj u svojim zajednicama, kako offline, tako i online. U kontekstu društvenih mreža, novinari nisu samo njihovi ‘obični’ korisnici, već i autori novinarskih priča koje, ako su kvalitetne i po etičkim principima ispričane, je neophodno učiniti vidljivijim na društvenim mrežama.
Nije dovoljno samo “okačiti” link novinarske priče na Facebooku ili Twitteru. Treba se malo više angažovati ako povećanja vidljivosti dobrih priča, ali pravi novinari su poznati po entuzijazmu i velikoj dozi samo-motivacije koju poseduju. Upravo ove kvalitete treba iskoristiti za širenje kvalitetnih medijskih sadržaja širom svetske mreže, a za tu namenu koristiti društvene mreže: kao alate i mesto okupljanja zajednice vašeg medija.
Ovo je 5 načina za promociju kvalitetnog novinarstva na društvenim mrežama:
1. Kreirajte poseban sadržaj za društvene mreže
Kreirajte originalni sadržaj koji plasirate samo na društvenim mrežama, ili uglavnom na društvenim mrežama uz napr. embedovanje u tekst na portalu. Potpuno sam svesna da redakcije u ovom regionu uglavnom imaju manjak članova i znam da jedan novinar radi deset poslova, a ipak predlažem da uradite i taj jedanaesti zadatak: priremite dodatni sadržaj za društvene mreže. Uz pomoć raznih aplikacija na internetu i na mobilim telefonima, kreiranje novog sadržaja koji je kratak i sladak može da bude brzo, bezbolno i da vam donese više publike i bolji odnos sa već postojećom zajednicom.
Ovi dodatni sadržaji treba da budu u skladu sa uređivačkom politikom, etičkim kodeksom i profesionalnim standardima, ali ne plašite se ni eksperimentisanja.
Ovakav originalni sadržaj možete pripremiti i objaviti na društvenim mrežama:
- infografiku,
- video najavu novinarske priče ili video “iza scene” novinarske priče ili
- kratki video objašnjavanja (explainer video) – pogledajte kako ovu vrstu sadržaja koristi The Guardian.
2. Apciklirajte sadržaj sa portala, radija, TV ili časopisa
Naravno da ne morate uvek smišljati toplu vodu. Vratite se na svoje tekstove i priloge i nađite još jedan ugao priče koji niste ispričali u njemu. Odnosno, apciklirajte već postojeći sadržaj: ponudite glavna saznanja novinarskog istraživanja. Možete to uraditi uz pomoć aplikacije Videoleap, kao što je to uradio portal VOICE:
3. Pokrenite live javljanja
Program uživo je uvek zanimljiv za obe strane: i za novinare, i za zajednicu. Društvene mreže imaju odličnu mogućnost da bude live sa skoro bilo kojeg mesta na svetu. Možete da zabeležite #breakingnews, možete da preneste na mreže atmosferu na kulturnom događaju, pa čak da napravite online live emisiju. Sve zavisi od vaše kreativnosti i uređivačke politike.
Facebook je još uvek najpogodoniji za live javljanja, uz YouTube naravno, ali i Live Instagram postaje sve popularniji. Držite se pravila: tamo gde je vaša zajednica najbrojnija, tamo treba emitovati live emisiju, javljanje ili sl.
Ako ipak želite da budete live na više mesta, iskoristite platforme za “broadcasting”, kao što je Be.Live ili StreamYard.
4. Budite deo diskusije zajednice na društvenim mrežama
Angažujte se oko komentara na društvenim mrežama isto kao što ste se sa velikim entuzijazmom angažovali na pripremi novinarskog sadržaja:
- moderirajte diskusiju (ne dozvolite da na vašim kanalima bude prisutan govor mržnje, diskriminacija ili omalovažanje),
- usmeravajte diskusiju i uvek je potkrepite činjanicama i provernim informacijama i
- motivišite zainteresovane članove zajednice na diskusiju – pokrećite je vi, ukoliko je vaša zajednica još uvek stidljiva po tom pitanu.
Ovaj deo interakcije bi trebalo da vode sami autori tekstova uz prethodno dogovorene i napisane interne smernice u okviru redakcije. Zbog čega je ovo važno? S jedne strane, autori novinarskih tekstova ili sadržaja najbolje poznaju konkretnu temu i istražujući je iz različitih uglova postaju relevatni sagovornici, u ovom slučaju, moderatori diskusije. S druge strane, važno je imati interne smernice za nastup novinara na društvenim mrežama, kada oni nastupaju kao predstavnici redakcije, da ne bi došlo do nepoštovanja uređivačke politike, čime bi se samo nanela šteta ugledu jedne redakcije.
5. Osluškujte zajednicu: ankete + razgovor na messengeru ili uživo
U zajednici je snaga – i snaga novinarstva, jer novinarstvo postoji zbog zajednice, i ona je često izvor informacija za kvalitetne novinarske sadržaje, bilo da se radi o vestima, reportažama, intervjuima, istraživačkim pričama. Zato treba uvek da pričate sa članovima zajednice koju okuplja vaš medij.
Da li je to preko messengera, vibera, preko anketa na društvenim mrežama ili razgovora na “živim” društvenim mrežama, odnosno tokom nesporednih susreta sa zajednicom, nije važno – dok god osluškujete potrebe zajednice.
Pročitajte i Ideje za objave na društvenim mrežama lokalnih medija
Na kraju samo podsetnik: u redu je ako jedan medij, jedna redakcija napravi predah od društvenih mreža (od nekoliko dana). Znam, algoritam, algoritam, ali pravi novinari i pravi mediji nikad nisu robovali ovakvim “okidačima”. Zadržimo tu praksu!
Hajde da se družimo i na društvenim mrežama. Nađite me na Facebooku i Instagramu.